Set-top box Thomson THT712 – recenze

Jelikož se za pár měsíců začne postupně vypínat současné televizní pozemní digitální vysílání v modulaci DVB-T a plně jej nahradí modernější DVB-T2, rozhodl jsem se vyzkoušet jeden z nejprodávanějších a zároveň levnějších set-top boxů na našem trhu. Konkrétně jde o Thomson THT712, který již nyní od řady uživatelů získává kladná hodnocení. Jak vidím tento set-top box já?

Základ je tuner

Proč právě Thomson THT712? Byl mi v cenové relaci do 1000 korun doporučen jako ten, který disponuje nejcitlivějším tunerem, což bylo podpořeno i několika recenzemi. Byl jsem tak zvědav, jaká bude realita.

A ano, musím uznat, že Thomson THT712 má opravdu velmi dobrý tuner. V současném DVB-T mám velký problém se signálem v multiplexu 3. Programy vysílané v tomto multiplexu jsou pro mě nekoukatelné, kvalita signálu se většinou pohybuje pod 20 procenty. Se set-top boxem jsem v DVB-T2 chytil všechny multiplexy a kvalita signálu se pohybuje v rozmezí 60 až 70 procent.

Velká citlivost tuneru je však dvousečná zbraň. Citlivý je totiž také na jakékoliv rušení signálu, které může vzejít prakticky z čehokoliv. Drobné krátkodobé výpadky signálu nebo jeho zhoršená kvalita jsou tak velmi častým jevem. S obrazem zacuká například, když u lednice otevřu dveře. Když zapnu svou mikrovlnnou troubu, tak se obraz zastaví úplně. Na obranu set-top boxu je nutné však doplnit, že tyto zdroje rušení mám umístněné velmi blízko u televize resp. set-top boxu. Mikrovlnnou troubu cca 2 a lednici 3 metry.

Thomson THT712

Nahrávání na USB disk

Pro nahrávání pořadů lze použít USB disk naformátovaný na FAT32, jiný formát není podporován. Nahrávání jsem testoval na 16GB flashce s rychlostí zápisu cca 12 MB/sec.

Narazil jsem na 3 problémy, dva z nich jsou trochu závažnější povahy:

  1. Nahraný záznam se dost seká, a to i když není v HD. Původně jsem myslel, že set-top box jen nestíhá zapisovat na USB záznam v HD kvalitě (1080p), ale dost se seká i běžné TV vysílání (540p). Výsledek je v podstatě nekoukatelný. Možná by pomohla super rychlá flashka, ale jist si tím nejsem, protože rychlost testované flashky 12 MB/sec mi přijde dostatečná.
  2. Druhým problémem je, že když nahrávání stopnete, tak záznam ve finálním souboru je ukončen asi 5 až 10 sekund dříve, než jste sami učinili. To je pro mě dost nepochopitelná vlastnost. A v praxi to může být velmi nepříjemné.
  3. Třetí problém je už taková klasika, se kterou se setkáváme častěji. Nahraný pořad je ve formátu .ts a přehrajete jej pouze ve vašem set-top boxu.

Níže se pokusím v bodech zachytit všechny kladné i záporné stránky tohoto set-top boxu, na které jsem během svého testování narazil.

Kladné stránky a pochvaly

  • dobrý citlivý tuner
  • pěkný veliký ovladač s tuhými tlačítky na 2x AAA baterie
  • dálkový ovladač má i pěkný rozsah, není nutné mířit přímo
  • docela příjemné řazení oblíbených programů (až do 5ti skupin)
  • přehledné a funkční EPG
  • plně české menu
  • možnost nahrávání pořadů na USB (i když s nedostatky viz výše)
  • pokud to právě vysílaný pořad nabízí, lze pustit v původním originálním jazyce
  • u každého pořadu (kanálu) zobrazuje sílu a kvalitu signálu, lze tak snadno pozorovat změny při pohybu antény a hledání ideální pozice

Nedostatky a výhrady

  • trochu přesycené nepřirozené barvy, které nelze v nastavení stáhnout, to je nutné provést ve vaší televizi
  • trochu slabší zvuk, oproti TV je jej nutné dost zesílit
  • v nastavení set-top boxu lze nastavit absolutní minimum
  • v manuálu nejsou vůbec popsané možnosti a funkce set-top boxu. Je nutné si z internetu stáhnout příručku
  • set-top box se dost hřeje
  • spuštěný teletext nevyplňuje celou obrazovku a běžící pořad na pozadí může při čtení rušit
  • oproti TV horší přehrávač médií (např. nepřehrává formát DivX a soubory .wmv)
  • i při dobrém signálu náchylný na sekání programu, to je ale obecná vlastnost digitálního vysílání
  • velmi pomalu bootuje, nedostal jsem se pod 25 vteřin
  • nelze vypnout display přístroje
  • chybí časový ukazatel probíhajícího programu (místo toho se zobrazuje síla a kvalita signálu)
  • pořady nahrané na USB se dají přehrát pouze přes set-top box
  • navíc se nahrávky dost sekají a jsou ukončené dříve, než je požadováno (asi 5 až 10 vteřin)
  • na dálkovém ovladači nevhodně umístěné tlačítko „Zpět“, které má až překvapivě důležitou funkci
  • výrobcem je společnost Strong a nikoliv Thomson, jak by mohl kupující očekávat

Aktualizace firmware

Zakoupený set-top box měl nainstalován firmware verze 2.3.5. Rozhodl jsem se tedy aktualizovat na verzi 2.3.8, která by měla odstranit potíže se zvukem. Nový firmware je dostupný na stránkách výrobce, ale obsahuje nějakou chybu, protože pokud postupujete podle návodu, tak se vám instalace nespustí.

O jiný instalační balíček jsem si napsal tedy technické podpoře. Ale chtělo to trochu trpělivosti, protože jsem komunikoval s Maďary – doslova. Z počátku nechtěli uvěřit tomu, že jim software na webu nefunguje a stále se snažili být chytřejší než já. Nakonec mi ale nový instalační soubor zaslali do mailu, a ten byl již v pořádku.

Pokud instalační soubory nahrajete na USB disk do rootu, aktualizace firmware se spustí automaticky, resp. budete automaticky dotázáni, zda ji chcete provést. Bezpečnostní pokyny dále uvádějí, že nesmíte během aktualizace USB disk vytahovat a set-top box vypínat. To je samozřejmé. Samotná aktualizace proběhla velmi rychle, odhadem trvala tak minutu nebo dvě. Malý problém nastal po aktualizaci při následném automatickém bootování. To se zaseklo ve stavu „Loading…“. Nechal jsem takto zařízení načítat asi 5 minut, zda se pohne dále. Nepohnulo se nikam. Tak jsem set-top box natvrdo vypnul, nechal minutku vychladnout a znovu jsem jej zapnul s nadějí, že naběhne. Naběhl bez problému.

Takže aktualizace firmware proběhla relativně rychle a bez větších problémů. Pokud budete postupovat dle pokynů, určitě ji zvládne každý. Vystrašit vás tak může pouze následné zamrznutí ve stavu „Loading…“, které se však u mě podařilo vyřešit tvrdým restartem.

Ke stažení

Web výrobce kde lze stáhnou uživatelskou příručku nebo firmware:

https://www.thomsonstb.net/cz/products/terrestrial-receivers/tht712

Firmware 2.3.8 zaslaný technickou podporou:

SRT8211_V238_20181018.rar


2 komentářů u “Set-top box Thomson THT712 – recenze”

  1. Radim

    Mohu potvrdit, že tuner je asi fajn. A na ultra rychlou flash nahrává taky v pohodě, jen je záznam na začátku a na konci useknutý asi o 20 sekund. Ale to se dá přežít, když o této vlastnosti víte, zařídíte se podle toho.
    Horší je, že se často set-top box kouše. Někdy nereaguje na žádné tlačítko a je nutný restart. Jindy vypadne zvuk a nejde nahodit. Nepomůže ani 10 restartů za sebou. Zvuk naběhl až po jedenáctém. Takže random. Zvuk naběhne, až se mu chce. To je velký bug! A jde o věc, která mi na tomto set-top boxu vadí nejvíce.

  2. Honza

    Ahoj, tento set top box máme cca od začátku léta u naší tety. Původní byl nějaký jednodušší Sencor ze začátku DVB-T éry a starší sítová širokopásmová anténa s vestavěným zesilovačem (pozůstatek po analog vysílání)a tam teprve to bylo extrémně náchylné na všelijáké rušení, sekání, často to bylo hodně nekoukatelný. A stačilo opravdu otevřít a zavřít lednici, aby se to rozkostičkovalo. Teď tam máme ten Thomson THT712, zároveň s tím došlo k výměně antény za takovou tu žebrovitou s přídavným zesilovačem(kabel však zůstal původní ze začátku 90. let). Tuner chytne všechny programy, dokonce i ty v HD a nějaké kostičkování, zamrzání, skřípání ve zvuku a podobně, od té doby neznámě. Akorát někdy se seká zvuk, ale tím způsobem, že se z něj něco ztrácí, ale pořád je srozumitelný. Přemášlel jsem, že si tento set top box pořídím i domů, ale jak tady čtu problémy s nahráváním (ještě jsem to nezkoušel), tak se budu muset poohlédnout po jiným. Jinak celkem dobrý, kdo nepotřebuje nahrávání, tak určitě doporučuju.

    Jinak jako jeden nešvar, co na tom vadí, že když vysílají něco s obrazem 4:3, tak se obraz smrskne do kostičky (je v rámečku) a teprve v menu set top boxu se musí přenastavit, aby byl přes celou obrazovku. To ten starý to uměl přepnout automaticky tak, že byl obraz přes celou obrazovku (při vysílání 16:9 je černý pruh nahoře a dole). Nějaký zamrznutí, že nic nereagovalo, se nám ještě nestalo.

Napsat komentář

(*) = povinné pole

(číslicí) (*)