Výhody a nevýhody úvěrových registrů

Každý, kdo se někdy zajímal o půjčky a úvěry, se setkal s pojmem úvěrový registr. V současné době existuje několik úvěrových registrů a je zcela běžné, že si banky i nebankovní instituce právě v těchto registrech ověří úvěrovou situaci i minulost žadatele. Pojem úvěrový registr však nemusí u zájemců o půjčku vzbuzovat hrůzu, informace zde obsažené mohou sloužit k prospěchu nejen poskytovatelům půjček, ale i dlužníkům. Registry totiž zaznamenávají nejen porušování závazků vůči věřitelům, ale i pozitivní informace o řádném a včasném splácení současných i minulých úvěrů.

Úvěrové registry neslouží jen bankám

Úvěrové registry nemají přínos pouze pro banky, ale i pro nebankovní společnosti. V této oblasti začínají banky a nebankovní společnosti spolupracovat a některé informace si dokonce vyměňují. Většinou se jedná o údaje o dlužnících, výši jejich půjček i splátek a informace o zpoždění při placení nebo neuhrazených splátkách. Věřitelé podle těchto informací posuzují úvěrová rizika, odhadují platební morálku budoucího klienta a uvažují jeho bonitu.

Úvěrové registry jsou často také označovány jako registry dlužníků.

Nejznámější úvěrové registry

Úvěrových registrů je více, ale nejznámější a nejvyužívanější jsou čtyři z nich:
• Bankovní registr klientských informací (BRKI)
• Nebankovní registr klientských informací (NRKI)
• SOLUS
• Centrální registr úvěrů (CRÚ)

První dva registry mají podobný obsah – najdete zde informace pozitivní i negativní. Obsahuje informace o žádostech o úvěry a půjčky, o počtu podaných žádostí, o jejich výši i splátkách. Banky sdružené v BRKI si tyto informace mezi sebou vyměňují, podobně jako nebankovní poskytovatelé v registru NRKI. Oproti nim je registr SOLUS určen pro negativní záznamy, jsou zde tedy dlužníci, kteří své závazky neplní. CRÚ je zaměřen pouze na podnikatele.

Úvěrové registry slouží i klientům

Prospěch z úvěrových registrů mají i klienti. Má-li žadatel o úvěr dobrou platební morálku, je pro věřitele důvěryhodný a zvyšuje se jeho šance úvěr získat. Je dokonce posuzován příznivěji než ten, kdo nikdy žádnou půjčku neměl. Navíc díky registrům posoudí odborníci vhodnost výše zadlužení klienta a nedojde pak k předlužení, problémům se splátkami a případnému bankrotu. Je-li v registrech zjištěno příliš vysoké zadlužení, je klientovi v jeho vlastním zájmu úvěr zamítnut. Sníží se tak riziko pro obě strany těchto finančních operací.

Lze se nechat z úvěrového registru vymazat?

Možná řadu z vás zajímá (zejména pokud jste z důvodu zápisu v registru nedostali úvěr či hypotéku), zda lze nějakým způsobem zařídit výmaz z úvěrového registru.

Ve zkratce, ano jde to, ale je to poměrně komplikované a rozsáhlé téma, proto si dovolím odkazovat na zajímavé zdroje. V této souvislosti je nutno také podotknout, že záznam v registru dlužníků nemáte na věky. Kdy dochází k automatickému vymazání, se dočtete například ve článku: Jak dlouho trvá výmaz z registru dlužníků.

Pokud se vám nechce nebo nemůžete čekat 3 nebo 4 roky na automatický výmaz, máte v určitých a specifických případech možnost požádat o předčasné vymazání. Na toto téma existuje také poměrně rozsáhlý článek včetně bohaté diskuze, najdete jej zde: Nyní máte možnost požádat o vymazání z registru dlužníků.

A aby těch odkazů nebylo málo, přidám ještě jeden do třetice. Jde o článek, který uvádí, jak má vypadat žádost o vymazání z registru dlužníků, uvedeny jsou zde také konkrétní příklady z praxe. Nechybí opět ani poměrně rozsáhlá diskuze, určitě doporučuji pročíst, najdete v ní snad jakýkoliv dotaz, který vás v souvislosti s tímto tématem napadne, jde o článek s názvem: Žádost o vymazání z registru dlužníků.


Napsat komentář

(*) = povinné pole

(číslicí) (*)