Vladimír Liška – Panovníci českých zemí
Opět si dovolím krátkou poznámku do čtenářského deníku. Tentokrát jsem si vybral knihu od Vladimíra Lišky, jejíž celý název zní Panovníci českých zemí ve faktech, mýtech a otaznících. Jedná se o literaturu faktu, která nám poutavým vyprávěním představí životní příběhy jedenácti českých panovníků. Svůj prostor zde mají: Jiří z Poděbrad, Ludvík Jagellonský, Rudolf II., Fridrich Falcký, Ferdinand II., Leopold I., Karel Albrecht Bavorský, Josef II., František I., Ferdinand V., Karel I.
I když historická fakta mohou být někdy velmi nudná, u této knížky jsem se nenudil ani chvilku. Autor dokáže čtenářovu pozornost udržet po celou dobu. Tedy alespoň u mě se mu to povedlo. Určitě si tak v budoucnu od Vladimíra Lišky přečtu i další knihy.
Zážitek z knihy mi nekazí ani fakt, že jsem přeskočil první díl a vynechal tím Přemyslovce a Lucemburky. Druhý díl začíná autor u Jiřího z Poděbrad a pokračuje přes habsburskou dynastii až k poslednímu vládci Rakouska-Uherska Karlu I.
Trochu mě zamrzelo, že zde není věnována samostatná kapitola také Marii Terezii nebo jejímu otci Karlu VI., ale i tak je kniha plná poutavých příběhů a dozvěděl jsem se mnoho zajímavého i překvapivého.
Nejvíce mě bavily asi kapitoly o Rudolfu II. (kde se autor zamýšlí, jak to asi bylo s tím Golemem), Josefu II. (a jeho obdivuhodné pracovitosti), Ferdinandu V. (který to s námi myslel opravdu dobře).
Často jsou opomíjeni panovníci, kteří vládli poměrně krátkou dobu. Zde však je Fridrichu Falckému, Karlu Albrechtu Bavorskému i Karlu I. věnováno dost prostoru. Možná mohl autor tuto trojici ještě rozšířit také o Leopolda II.
Závěrem přímo z knihy. A kdo by nepoznal, tak stárnoucím monarchou je zde Ferdinand V.:
V létě stárnoucí monarcha jezdíval do Ploskovic nebo Zákup, navštěvoval pražskou Stromovku. Měl rád vyjížďky po Praze, na dnešní Národní třídě sedával na lavičkách a pozoroval korzující Pražany, kteří ho uctivě zdravili, a on jim odpovídal smekáním svého cylindru. Kolemjdoucím dětem rozdával bonbony a drobné mince a občas se snažil chatrnou češtinou navázat i rozhovor.
Napsat komentář