George Orwell – Na dně v Paříži a Londýně

Od George Orwella (vlastním jménem Eric Arthur Blair) mám ve svém čtenářském deníku již krátkou zmínku o jeho asi nejznámějším a také posledním románu 1984. Orwello psaní se mi zalíbilo, tak se po delší odmlce k tomuto autorovi opět vracím. Tentokrát jsem zvolil naopak jeho prvotinu z roku 1933.

V knize Na dně v Paříži a Londýně popisuje Orwell své zážitky z meziválečného období, kdy se jako tulák pohyboval mezi chudými či bezdomovci. Dobu kdy bydlel po ubytovnách plných štěnic a švábů, kdy se živil jako myč nádobí a musel dvakrát obracet každý frank.

Poprvé jsem zvolil formu audioknihy a musím uznat, že mě velmi mile překvapila. Šlo o verzi pro Český rozhlas, kde z knihy čte Michal Bumbálek v režii Radima Nejedlého. Těžko soudit, zda bylo z knihy něco vypuštěno nebo ne, ale téměř čtyřhodinový poslech mi utekl jako voda. Tuto knihu i audio formu mohu tedy jen doporučit.

Závěrem dvě ukázky přímo z knihy:

Následovaly dva moc špatné dny. Zbylo nám pouze 60 Centimů a utratili jsme je za čtvrt kila chleba a kousek česneku na jeho potření. Potírání česnekem má ten význam, že jeho chuť dlouho vydrží a dává člověku iluzi, že se zrovna najedl.

Spali jsme v salónu, 27 mužů a 16 žen. Ani jedna z žen si dnes ráno nemyla obličej. Většina mužů šla do koupelny, ženy pouze vyndaly toaletní kufříky a špínu zapudrovaly. Otázka: Druhotný pohlavní znak?


Napsat komentář

(*) = povinné pole

(číslicí) (*)